Blog

Knižné a filmové tipy o jednotlivcoch s poruchou zraku

Knižné a filmové tipy o jednotlivcoch s poruchou zraku 1

Čítali ste už knihu, ktorá je o nevidiacom človeku a jeho vnímaní sveta? Prinášame vám výber 5 kníh s touto tematikou:

Ako vonia týždeň – je príbeh nevidiaceho dievčaťa, ktoré učí zdravé deti vnímať svet všetkými zmyslami.

Maličkosti – príbeh sedemnásťročnej dievčiny, ktorá je takmer slepá, no túži žiť rovnako ako ostatní.

Aj keď nevidím, vnímam – hlavná hrdinka utrpí uraz pri horolezeckom výstupe. Príde o pamäť a zrak. Zatiaľ čo pamäť sa jej vráti, nevidiaca zostáva. V knihe je vystihnutá psychika ženy, ktorá zostáva odkázaná na sluchové a hmatové vnemy a na pomoc druhých.

Svetlo, ktoré nevidíme – je príbeh dievčaťa, ktoré príde o zrak. Otec jej postaví dokonalú repliku štvrte kde bývajú, aby sa dcéra naučila orientovať hmatom a trafila domov.

Svetlo je aj za oponou – je kniha o dievčati, ktoré postupne prichádza o zrak. Rozpráva o hľadaní duševnej sily a o tom, ako sa vyrovnať s osudom.

 

Filmy o jednotlivcoch s poruchou zraku

 

„TENTO PROGRAM OBSAHUJE AUDIO KOMENTÁR“ AD

A teraz si predstavte záver nejakého dramatického filmu. Hrá epická hudba, emócie hercov sú vypäté , posledné slová ako by si povedali iba pohľadom a film končí.

„A ako vlastne skončil?“ spýtal by sa vás zrejme nevidiaci, ak by film nemal audiokomentár a ani by ste mu dej nekomentovali vy sami.

  1. Aby sme viac porozumeli nevidiacim Únia slabozrakých a nevidiach, konkrétne krajské stredisko Trenčín natočili krátky dokumentárny film s názvom AHOJ…VIEŠ KTO SOM?

Film má 30 minút a sledujeme v ňom bežný život nevidiacich. Voľne dostupný je tu: https://trencin.unss.sk/ahoj-vies-kto-som/

  1. Podobnej témy sa drží aj film SLEPÉ LÁSKY. Ide o dokment o prekonávaní predsudkov, o radosti zo života a o túžbach, ktoré sú rovnaké ako túžby vidiacich.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=iVZc_pVXms8

  1. Určite stojí za pozretie tiež film NOTES ON BLINDNESS, v preklade POZNÁMKY o SLEPOTE. Ide o životopisný film o mužovi, ktorý sa učil vyrovnávať so svojou degeneratívnou poruchou zraku.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=orTZ0gipfrw

Film bohužiaľ ešte nie je v slovenskom jazyku.

  1. Posledný film je opäť dokument. Je z dielne Českej televízie a volá sa MOJI MILOVANÍ. Pojednáva o troch manželských pároch, pričom v jednom  z nich sú obaja manželia nevidiaci.

Celý dokument nájdete tu: https://www.ceskatelevize.cz/…/10169743721…/20856226880/