Blog

Deti s autizmom a koronavírus

Deti s autizmom a koronavírus 1

Byť rodičom v tomto období, je náročné, aj keď doma autistu nemáte. Ak ho máte, náročnosť prudko rastie. Deťom s autizmom chýba škola či škôlka, ich denné rutiny i rituály. Režim, ktorý poznali, zrazu neexistuje. Situácia je neistá, ba čo viac veľmi mätúca a my sa musíme naučiť jej čeliť a začať ju zvládať. Našou disciplinovanosťou, ohľaduplnosťou, pomocou. Viac tromfov v rukách nemáme.

Ako však zvládnuť varenie, upratovanie, homeoffice, homeschooling, homeautizmus a mnoho ďalších záležitostí, ktoré prinášajú bežné dni, hlavne keď ich trávime s tými istými ľuďmi a medzi tými istými stenami.

A ako sa z toho nezblázniť? Myslím, že dôležité je vyťažiť z toho čo najviac! Trávte čas so svojimi deťmi kreatívne,  budujte vzťahy a zážitky.

–      Usporiadajte si čas. Dostali ste ho so svojimi deťmi kopec navyše. Dajte si záležať na „time managemente“ a deň tak bude mať hladší priebeh.

–      Plánujte. Vaše deti s autizmom potrebujú istotu aj v tomto neistom čase.  Plánujte spolu, ak sa to dá –  buďte kreatívni.

–      Vizualizujte.  Ukážte deťom aké dôležité je umývanie rúk, či nosenie rúška. Vzhľadom na to, že deti s autizmom majú poväčšine problém s komunikáciou a vysvetliť im súčasnú situáciu sa môže zdať nepredstaviteľné, komunikujte s nimi spôsobom im blízkym: použite obrázky, príbehy. K dispozícií sú sociálne príbehy, ktoré deťom s autizmom môžu pomôcť pochopiť tieto „nečakané vírusové prázdniny“.

–      Neopúšťajte pravidlá. Dodržujte plán, časujte, motivujte- odmeňujte tak,  ako sú deti zvyknuté. Nič viac, nič menej.

–      Využívajte online priestor. Existuje mnoho edukatívnych aplikácií a programov, mnohé z nich sú dokonca za zníženú cenu či zadarmo vzhľadom na situáciu. Tento priestor môžete využiť napríklad aj na komunikáciu s inými rodičmi a učiteľmi zo školy. Pýtajte si rady alebo materiály. Internet je úžasným  zdrojom inšpirácií.

Pri tom všetkom budete potrebovať obrovskú dávku trpezlivosti a empatie. No buďte, ako to je len najviac možné,  pre vaše dieťa zdrojom pozitívnej energie a  bezpečia.

Myslím, že sa možno v tejto situácii cítime rovnako, ako naše autideti- keď práve nevedia čo bude nasledovať, kam pôjdu, s kým tam pôjdu, čo tam budú robiť… a hlavne ako DLHO to potrvá. Možno sa prvý krát vieme vžiť do ich kože.  Milí rodičia, využite tento čas na spoznávanie svojich detí, na spoznávanie autizmu, na spoznávanie seba…

Tento zmätok nám veľa berie, ale ešte viac nám môže dať..!

 

ZDROJ:

https://www.washingtonpost.com/lifestyle/2020/03/17/parenting-autistic-kids-coronavirus/

www.f84.sk

Spracovala: Mgr. Lenka Komlošová

Deti s autizmom a koronavírus 2Deti s autizmom a koronavírus 3Deti s autizmom a koronavírus 4Deti s autizmom a koronavírus 5Deti s autizmom a koronavírus 6 Deti s autizmom a koronavírus 7 Deti s autizmom a koronavírus 8 Deti s autizmom a koronavírus 9 Deti s autizmom a koronavírus 10 Deti s autizmom a koronavírus 11