Blog

AKO DLHO TO TRVÁ?

AKO DLHO TO TRVÁ? 1

Určite sú Vám veľmi dobre známe situácie, ako napr. odchod z ihriska s plačom, alebo máte problém ukončiť obľúbenú aktivitu dieťaťa, bez toho, aby to nakoniec neskončilo krikom.

 

Pre malé deti, ktoré ešte nepoznajú hodiny, je čas veľmi abstraktná záležitosť a naozaj nemajú možnosť porozumieť pojmu, ako napr. :

„Už len chvíľu a pôjdeme domov.“

„Už len 5 min. a tú rozprávku vypneme.“

 

Ako sme spomínali, tieto situácie sú viacerým rodičom známe. Pri starších a neurotypických deťoch takéto problémové správanie odznieva vtedy, keď napr. porozumejú hodinám a môžu sa už s rodičmi dohodnúť na konkrétnom čase.

 

Avšak pri maličkých deťoch, alebo detičkách so ŠVVP to už môže byť náročnejšie. Preto je veľmi dobrá vizuálna pomôcka, tzv. ČASOVAČ.

 

Časovač je vizuálne uchopenie času. t. j. dieťa môže pozorovať, ako čas plynie a samo sa pripraviť na ukončenie aktivity.

 

Najznámejším vizuálnym časovačom, ktorý asi všetci poznáme, sú presýpacie hodiny.

 

Alebo si časovač môžete sami vyrobiť aj doma. Pomocou gombíkov, suchého zipsu a podložky. Tieto gombíky postupne ako plynie čas dieťaťu odoberáme, až mu neostane ani jeden a to znamená ukončenie činnosti.

 

Vždy vychádzame z aktuálnej vývinovej úrovne konkrétneho dieťaťa. Ak má dieťa pochopené spomínané pomôcky, neskôr mu môže stačiť tzv. timer, klasické stopky, alebo stopky napr. na telefóne, či len jednoduché odpočívanie prstov na ruke.

 

Výhody používania časovaču:

  • Vyhneme sa problémovému správaniu doma aj vonku na verejnosti,
  • Dieťa si samo môže regulovať hru a pripraviť sa na koniec,
  • Vyhneme sa úzkostným stavom dieťaťa z nepochopenia situácie (Prečo už je koniec?),
  • Vyhneme sa stresu zo samotnej situácie, kedy treba dieťaťu zmeniť alebo ukončiť aktivitu,
  • Väčšie porozumenie si s dieťaťom a jeho potrebám.